kategoria: Dziecko
21 czerwiec 2024

zdjęcie: 45 gmin w woj. śląskim nie ma żadnej instytucjonalnej opieki nad dzieckiem do lat trzech / pixabay/890565
W woj. śląskim poziom użłobkowienia wynosi 34 proc. - to znaczy, że aż 45 gmin nie ma żadnej instytucjonalnej opieki nad dzieckiem do lat trzech - powiedziała w piątek w Katowicach Monika Rosa (KO). Posłanka zachęcała samorządy, aby włączyły się do programu "Aktywny Maluch".

Do końca czerwca trwa czwarty nabór wniosków do programu "Aktywny maluch". Kolejny nabór będzie trwał do końca września bieżącego roku. Program ma wspomóc w tworzeniu nowych miejsc w żłobkach.

"To są pieniądze na to, aby dzieci mogły mieć dobrą opiekę w momencie, w którym rodzice, mamy decydują się wrócić do pracy. Jeśli chcemy, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci, żeby kobiety czy rodzice wracali na rynek pracy to żłobki, miejsca opieki są po prostu niezbędne" - powiedziała w Katowicach Monika Rosa.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ostatnim czasie wprowadziło zmiany w programie - m.in. zwiększono budżet z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł. W planach jest stworzenie do 2029 r. 102 tys. nowych miejsc w żłobkach czy klubach dziecięcych.

"Zachęcamy gminy do korzystania z tego programu i wykorzystywania środków. To jest blisko 6,5 mld zł. w tym programie do 2029 r. Teraz ta najbliższa tura, z której można korzystać trwa do 30 czerwca. Likwidujemy białe plamy w woj. śląskim, czyli te 27 proc. miejsc, które nie posiadają takiej instytucji" - dodał poseł Łukasz Ściebiorowski (KO).

Rosa przypomniała również o programie "Aktywny rodzic", na który składają się trzy świadczenia - "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu".

Pierwsze - "aktywni rodzice w pracy", czyli tzw. babciowe, wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka.

Drugie świadczenie "aktywnie w żłobku" będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko.

Trzecie świadczenie – "aktywnie w domu" – będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.

Będzie przysługiwało na analogicznych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania środków na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie na 24 miesiące.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ agz/

2024-09-19 19:00