reklama
kategoria: Kraj
18 październik 2024

Nie będzie zmian granic okręgów wyborczych

zdjęcie: Nie będzie zmian granic okręgów wyborczych / fot. PAP
fot. PAP
Potrzeba zmiany liczby posłów wybieranych w danych okręgach, by odzwierciedlały aktualne dane demograficzne, ale nie będzie zmian granic okręgów wyborczych - powiedział w Studiu PAP Mariusz Witczak (KO), szef podkomisji ds. zmian w prawie wyborczym.
REKLAMA

Fragment wypowiedzi dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/76865/

Zapytany w piątek w Studiu PAP, czy widzi potrzebę daleko idących zmian w kodeksie wyborczym, powiedział, że przygotowany będzie szereg zmian, jednak stanie się to dopiero po przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Przewodniczący sejmowej podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa wyborczego podkreślił potrzebę korekty liczby posłów wybieranych w danych okręgach tak, by odzwierciedlały aktualne dane demograficzne, gdyż w niektórych miejscach "występują rażące dysproporcje". Dodał, że chodzi o odebranie 1 mandatu obsadzanego obecnie w danym okręgu przy jednoczesnym dołożeniu 1-2 mandatów w innym.

Jednocześnie Witczak zaprzeczył, jakoby zmiany miały objąć również kształt okręgów. "Nie będzie takich zmian" - powiedział. Korekta granic tych obszarów byłaby w jego ocenie rewolucją, co do której wyraził daleko idący sceptycyzm. "Nie wierzę w powodzenie takiej ustawy" - dodał. Podobnie odniósł się do pomysłu PSL, które chciałoby podziału największego okręgu - Warszawy, na dwa mniejsze. Uznał, że byłoby to niezwykle trudne do uzgodnienia i nie wierzy w osiągnięcie większości sejmowej dla tego rozwiązania.

Zdaniem Witczaka zmiany, które zostaną wypracowane, mogą wejść w życie na wybory parlamentarne w 2027 roku lub jeszcze kolejne, by nie było - jak powiedział - "związku obecnej architektury polskiego Sejmu z realizowanymi rozwiązaniami".

Poseł KO zaznaczył, że Sejm czeka jeszcze dyskusja o zmianie sposobu wyboru członków Państwowej Komisji Wyborczej i jej kształtu. Wyjaśnił, że nie chodzi o prosty powrót do rozwiązań sprzed 2018 r., kiedy Sejm głosami PiS znowelizował kodeks wyborczy. Wcześniej po trzech sędziów do zasiadania w PKW wskazywali prezesi: Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie jest to dwóch sędziów wskazanych przez prezesa NSA i prezesa TK oraz siedmiu wyłonionych przez kluby poselskie.

Witczak zapowiedział "unowocześnienie" rozwiązania funkcjonującego przed 2018 r., w ramach którego większość w PKW mieliby czynni sędziowie, "być może oddelegowani przez poszczególne sądy". Dodał, że skład mogliby uzupełniać np. przedstawiciele organizacji pozarządowych czy będący w mniejszości przedstawiciele wskazywani przez Sejm czy Senat. "Dyskusja o architekturze PKW jest przed nami, bo widać ogromne słabości tego, co zrobił PiS" - powiedział poseł KO.

Zgodnie z przepisami podział kraju na okręgi wyborcze następuje według tak zwanej jednolitej normy przedstawicielstwa, która ma dostosować liczbę mandatów możliwych do uzyskania na danym terytorium do liczby mieszkańców. Obecnie okręgiem wyborczym, w którym w wyborach do Sejmu wybiera się najwięcej posłów - 20 - jest okręg obejmujący Warszawę. Najmniejsza liczba mandatów poselskich - 7 - przypada w okręgu obejmującym część woj. śląskiego m.in. Częstochowę.

Cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/gosc-studia-pap-mariusz-witczak-posel-ko oraz https://wideo.pap.pl/videos/76861/ (PAP)

Rozmawiał: Adrian Kowarzyk

amk/ mok/ mow/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Milicz
13.2°C
wschód słońca: 06:43
zachód słońca: 16:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Miliczu

kiedy
2024-11-30 18:00
miejsce
Ośrodek Kultury w Miliczu, Milicz,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
I Liceum Ogólnokształcące, Milicz,...
wstęp biletowany