29 styczeń 2024

Milicz nad Baryczą

zdjęcie: Milicz nad Baryczą / By Bogomilicz - Own work, [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/), via Wikimedia Commons
By Bogomilicz - Own work, [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/), via Wikimedia Commons
Witaj w Miliczu – położonym nad rzeką Barycz, miejscu, gdzie odkryjesz największy w Europie zespół stawów hodowlanych – Stawy Milickie!
REKLAMA

Tego szukamy w Miliczu

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Milicz, praca Milicz, Milicz pogoda, BS Milicz, SP2 Milicz, ZS Milicz.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Miliczu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Po raz pierwszy wspomina się o miejscowości Milicz w bulli papieża Innocentego II z 1136 r., gdzie została wymieniona jako Milich. W okresie od 1164 do 1358 r. Milicz był częścią księstwa wrocławskiego. Nie jest znana dokładna data nadania praw miejskich, ale już w tamtym okresie istniała tu siedziba kasztelana. W 1358 r. biskupstwo sprzedało miasto wraz z kasztelanią księciu Konradowi I Oleśnickiemu. Za czasów Piastów oleśnickich wzniesiono zamek, otoczony później fosą.

Ostatni z Piastów oleśnickich zmarł w 1492 r., a miasto wraz z warownią przeszło w ręce króla Czech, Władysława Jagiellończyka. Król przekazał je następnie Zygmuntowi Kurzbachowi, a jego synowie podzielili dolinę Baryczy, tworząc baronaty milicki i żmigrodzki. Rodzina Kurzbachów, mająca status wolnego państwa stanowego w Miliczu, sprawowała rządy do 1590 r. Wtedy to ostatnia z rodu, Ewa Popelia, wyszła za mąż za barona Joachima III Maltzana. Maltzanowie, panując w Miliczu, zbudowali m.in. pałac klasycystyczny (1790–1799) i założyli pierwszy park w stylu angielskim na Śląsku. Dzięki nim miasto i region zostały uprzemysłowione, powstały manufaktury bawełny i wełny, a także zakład sukienniczy i przędzalnie.

W 1742 r. wraz z całą prowincją Śląsk Milicz przeszedł pod władanie pruskie. W 1809 r. zniesiono feudalną zależność od hrabiów Maltzanów. Powołano również powiat milicki w 1816 r.

Pod koniec XIX wieku, podobnie jak w całych Prusach, miasto doświadczyło boomu gospodarczego i rozwoju infrastrukturalnego. Rozwijający się drobny przemysł, budowa nowych obiektów i rozbudowa sieci komunikacyjnej przyczyniły się do dynamicznego wzrostu. W 1914 r. w Miliczu funkcjonowały nawet trzy hotele. W 1850 r. wzniesiono nowy ratusz, a następnie zbudowano system wodociągowy i kanalizacyjny. W 1875 r. otwarto stację kolejową na linii Oleśnica – Chojnice. W 1894 r. Milicz uzyskał połączenie ze Żmigrodem dzięki wąskotorowej Żmigrodzko-Milickiej Kolei Powiatowej, która w 1899 r. połączyła się z kolejną wąskotorówką Wrocławsko-Trzebnicko-Prusicką. To stworzyło bezpośrednie połączenie do Wrocławia, mające duże znaczenie zarówno gospodarcze, jak i kulturalne. Przed wybuchem I wojny światowej populacja Milicza wynosiła 3780 osób (dane statystyczne miasta), a na miejscowym zamku przechowywano największą w Niemczech kolekcję miedziorytów.

W okresie międzywojennym Milicz nadal spełniał funkcję stolicy swojego powiatu. Do 1939 r. liczba mieszkańców wzrosła do 5402. Na zamku zamieszkiwali Maltzanowie, a ostatnią z rodu była słynna Maria von Maltzan (1909–1997) – lekarka weterynarii, aktywna działaczka opozycji antyhitlerowskiej. W 1987 r. została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie podczas II wojny światowej kilkudziesięciu Żydów.

22 stycznia 1945 r. miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną. Od tego momentu Milicz stał się polskim miastem, a dotychczasową niemiecką ludność wysiedlono. Od 1999 r. jest stolicą powiatu w województwie dolnośląskim.
Fakty Milicz – nie przegap!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Milicz
11.8°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:35
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Miliczu