17 kwiecień 2024

Nie zabieraj miejsca niepełnosprawnemu kierowcy

W centrach miast jak i na osiedlach coraz więcej pojawia się miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Niestety miejsca te często zajmują, zupełnie sprawni ruchowo kierowcy, dlatego też policjanci przypominają o prawach osób niepełnosprawnych, jak i sankcjach karnych wynikających z nie stosowania się do charakterystycznej ,,koperty’’ oznaczonej symbolem osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim
REKLAMA

Osobą uprawnioną do parkowania na takim miejscu jest osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca samochodem oznaczonym kartą parkingową. Posiadacz takiej karty może korzystać ze specjalnych miejsc parkingowych w każdym kraju Unii Europejskiej bez względu na to czy jest jego obywatelem. Przepisy zezwalają również na parkowanie w takich miejscach kierującemu pojazdem, który przewozi osobę o obniżonej sprawności ruchowej, a ponadto pracownikom placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych. Nie należy jednak zapominać o tym, aby oryginał karty parkingowej był umieszczony za przednią szybą samochodu, w sposób umożliwiający odczytanie jej pierwszej strony oraz aby nie udostępniać jej innym nieupoważnionym osobom.

Interwencje Policji dotyczące parkowania pojazdów nieuprawnionych na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych są częste, dlatego też przypominamy, że za złamanie zakazu parkowania na tzw. ,,kopertach’’ kierowca zostanie ukarany mandatem, a samochód zostanie odholowany na jego koszt na parking strzeżony. Kierowcy zaś przyłapani na używaniu kart lub posługiwaniu się dokumentami należącymi do innych osób także muszą liczyć się z surowymi karami.

Policja apeluje zatem, aby sankcje te przekonały kierowców do wzięcia na siebie odpowiedzialności za przestrzeganie przepisów i nie utrudnianie życia ludziom pokrzywdzonym przez los, jak również o to aby świadkowie bezprawnego parkowania samochodu, zgłaszali ten fakt na numer alarmowy 112 lub najbliższemu patrolowi Policji.

Przypominamy przepisy Prawa o ruchu drogowym.

Zabrania się postoju:

  • w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
  • w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
  • przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
  • w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
  • na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton lub o długości przekraczającej 12 metrów poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Poza tym zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

Należy również pamiętać, że w przypadku parkowania musimy stosować się także do znaków drogowych, które zakazują postoju i zatrzymywania się w danym miejscu (najpopularniejszy to znak B-35 „zakaz postoju”, czyli ukośna czerwona linia na niebieskim tle oraz Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”, czyli dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle).

Przypominamy, że:

  • mandat za nieprawidłowe parkowanie może wynosić od 100 do 800 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia;
  • pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, jeśli kierowca pozostawił go w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto samochód może zostać odholowany, jeśli:
    - zaparkujesz go w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie posiadając jednocześnie odpowiedniej karty parkingowej;
    - zaparkujesz samochód w miejscu, które jest oznaczone informacją, że pozostawiony samochód może zostać usunięty na koszt właściciela.
  • światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych;
  • 800 złotych i 6 punktów karnych kosztuje parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 złotych.

Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Milicz
21.4°C
wschód słońca: 04:50
zachód słońca: 20:43
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Miliczu