Policjanci odzyskany skradziony rower – sprawcy kradzieży trafili do policyjnego aresztu
Do kradzieży roweru doszło w godzinach popołudniowych w niedzielę 19 marca. Dziecięcy rower górski stał niezabezpieczony na korytarzu jednego z wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ulicy Trzebnickiej w Miliczu. Brak jakiegokolwiek zabezpieczenia roweru spowodował, że sprawca kradzieży niestety miał bardzo ułatwione zadanie. Pokrzywdzona właścicielka roweru wyceniła jego wartość na kwotę 1200 złotych.
Sprawcami kradzieży roweru okazali się dwaj mieszkańcy Milicza w wieku 24 i 46 lat. Wykorzystując przysłowiową „okazję” ukradli niezabezpieczony rower, po czym młodszy ze sprawców sprzedał go na jednym z miejscowych punktów skupu złomu. Tam też rower został odnaleziony przez policjantów zajmujących się tą sprawą.
- Do czasu wyjaśnienia okoliczności sprawy zatrzymani mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Po przedstawieniu im zarzutów popełnienia przestępstwa i po przesłuchaniach podejrzani zostali zwolnieni. Za dokonanie kradzieży grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci prowadzą postępowanie przeciwko podejrzanym i apelują do wszystkich użytkowników rowerów o właściwe ich zabezpieczanie przed kradzieżami.
CHROŃ SWÓJ ROWER
Kradzieże rowerów stały się prawdziwą plagą spędzającą sen z oczu aktywnym cyklistom. Policyjne statystyki pokazują bezczelność grasujących złodziei, którzy kradną rowery z piwnic, komórek, balkonów, sprzed sklepów i szkół.
Jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego roweru i przed jego kradzieżą?
- Kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego.
- Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie rezygnacja z transakcji, albowiem mamy do czynienia z "opychaniem kradzionego (trefnego) towaru". Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on zazwyczaj karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna - sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.
Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody takie jak:
- przemalowanie fragmentu jego ramy,
- gdy nie ma numerów fabrycznych, można nanieść np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym,
- oznakować, zwłaszcza drogie rowery w tzw. tajnopisem - specjalne znaki pozwalające na identyfikację widoczne są tylko w promieniach ultrafioletowych,
- wyposażyć rower w solidne, wykonane ze stalowej linki zabezpieczenie (zamykane na szyfr lub klucz) aby przypinać go do trwałego elementu np. budynku, płotu, balustrady, stojaka rowerowego itp.
- gdy zostawiamy rower np. przed sklepem, to zawsze na widoku, a nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu itp.
- zawsze stalową linkę zabezpieczenia przekładamy przez ramę roweru (nigdy tylko przez np. przednie koło, które jest łatwe do odkręcenia),
- nigdy nie zostawiajmy roweru, który nie jest odpowiednio zabezpieczony i bez opieki nawet na przysłowiową „chwilkę” – ta chwila wystarczy złodziejowi, aby go ukraść.
Oficer prasowy KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński